środa, 6 maja 2015

Trendy: Jak eksponować obrazy we wnętrzach?     Obrazy, grafiki, plakaty, to ciekawe elementy we wnętrzach, które świetnie ożywiają monotonne ściany. Do wyboru mamy ogromny wybór takich dodatków. Możemy kierować się stylem, w jakim dany plakat lub obraz został wykonany, formatem, czy kolorystyką.

Przy eksponowaniu obrazów/plakatów/grafik we wnętrzach warto pamiętać o kilku zasadach:


1. Miejsce umieszczenia obrazu: Jeśli chodzi o rodzaj pomieszczenia nie ma tutaj żadnego ograniczenia. Plakaty i obrazy świetnie sprawdzą się w salonie, kuchni, przedpokoju i nawet w łazience. Ważne jest za to dopasowanie odpowiedniego formatu obrazu do wolnego miejsca, jakie ma zająć na ścianie. Zbyt mały obraz lub plakat może być mało widoczny, natomiast za duży będzie zaburzać równowagę we wnętrzu.


2. Wysokość: Obraz najlepiej będzie się prezentować umieszczony na wysokości wzroku tj. 1, 5 metra od podłogi. Jeżeli chcemy go powiesić nad komodą lub innym meblem, należy go powiesić  ok. 10cm wyżej od mebla. Przy wieszaniu kilku grafik o różnych rozmiarach pamiętajmy o tym, by dolna krawędź kompozycji tworzyła linię prostą lub, jeśli nam na tym nie zależy, zwróćmy uwagę na zachowanie równych odstępów między obrazami. Oczywiście, tych zasad nie musimy się trzymać, jeśli chcemy stworzyć na ścianie kompozycję bardziej swobodną. Dzięki umiejętnemu zawieszeniu obrazów możemy optycznie zmienić wymiary wnętrza. Obrazy powieszone w pionie sprawiają, że wnętrze wydaje się wyższe. Natomiast zawieszone w poziomie optycznie poszerzają wnętrze.


3. Jeden obraz lub grupa grafik: Według własnego uznania możemy ozdobić naszą ścianę w jeden wyrazisty obraz lub grupę kilku z nich. Myślę, że jeden, duży obraz będzie pasował umieszczony nad sofą lub stołem. Grupa grafik może służyć, jako domowa galeria. Ważne jest, by miała wspólny mianownik np. grafiki dotyczące tego samego tematu (dla przykładu grafiki botaniczne, o których pisałam w tym poście). Ciekawie prezentują się również obrazy, grafiki i zdjęcia połączone razem w formie galerii. Myślę, że nadają wnętrzom charakteru.

www.artcocktail.mallforarts.com


ww.artcocktail.mallforarts.com

www.mkcphotography.com

www.brownstoner.com

www.kevinandamanda.com

www.bellemaison23.com

www.scoopthelake.com

www.pinterest.com

www.tostekitispsonaras86.blogspot.com

www.umorlive.com

www.creatf.com

www.fromtherightbank.com

www.homemydesign.com

www.creatf.com

www.amazinginteriordesign.com

www.crazyfish.com.au

www.patchworkandco.com

www.dobreprojekty-blog.blogspot.comPamiętajmy, że przy aranżacji takiej domowej galerii ogranicza nas jedynie wyobraźnia. Zdjęcia, obrazy, czy grafiki w cale nie muszą być zawieszone na ścianie. Równie dobrze możemy je postawić na półkach lub podłodze i oprzeć o ścianę. Możemy również poeksperymentować tematyką domowej galerii np. użyć w niej jedynie zdjęć z wakacji, podróży, połączyć zdjęcia i plakaty lub za pomocą zdjęć stworzyć na ścianie drzewo genealogiczne. 


Jakie są Wasze pomysły na ciekawe wyeksponowanie obrazów we wnętrzach? 

2 komentarze:

 1. Ciekawe wskazówki, podoba mi się bardzo inspiracja z homemydesign.com - ciekawie to wygląda :)
  Miłego dnia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję, mam nadzieję, że będą pomocne. Inspiracja o której piszesz świetnie pasuje do jadalni w ciepłych odcieniach. Myślę, że sprawdziłaby się również w innych wnętrzach no i można ją do woli zmieniać dzięki klamerkom.

   Usuń