czwartek, 28 maja 2015

Trendy: Oswoić sztukaterię

     Mówiąc o sztukaterii najczęściej mamy na myśli bogato zdobione elementy ścienne takie jak rozety, portale, listwy przypodłogowe i sufitowe. Często sztukateria kojarzy nam się z pałacami, kamienicami, przepychem i bogato dekorowanymi wnętrzami. Jej kształt może nawiązywać do rzymskich kolumn, motywów roślinnych, ale nie tylko. Obecnie mamy duży wybór, jeśli chodzi o formę i wygląd sztukaterii. Możemy wybierać wśród sztukaterii bardziej nowoczesnej. Ma ona prosty, minimalistyczny wygląd, często ma kształt figur geometrycznych.Ze względu na materiał, z jakiego jest wykonana możemy wyróżnić:


Sztukaterię z gipsu – często stosowana przy renowacji wnętrz – jest ciężka, krucha i wymaga zatrudnienia wykwalifikowanej ekipy montażowej.


Sztukaterię poliuretanową, która jest elementem bardzo lekkim, nieobciążającym naszych konstrukcji mieszkalnych. Odznacza się wysoką trwałością, jest odporna na uderzenia, wilgoć i zmywanie. Ponadto większość prac montażowych jesteśmy w stanie wykonać samodzielnie. Sztukateria poliuretanowa dostępna jest również w wersji giętej. Pozwala ona na wykończenie nietypowych przestrzeni (łuków, kolumn), pomaga nam zrealizować przeróżne wizje wykończenia wnętrza.Biorąc pod uwagę zastosowanie sztukaterię dzielimy na:


1. Sztukaterię do wnętrz:


Elementy wykończenia podłogi - takie elementy dekoracyjne, jak: listwy przypodłogowe drewnopodobne, wysokie cokoły podłogowe, panele ścienne (są naturalnym dopełnieniem podłogi, zapewniają estetyczne przejście podłogi w ścianę).

Przy wyborze należy wziąć pod uwagę ścieralność nawierzchni podłogi oraz wiele innych czynników, aby w efekcie końcowym uzyskać podłogę solidną i jednocześnie pasującą do wykończenia. Listwy są wykonywane z tworzyw odpornych na blaknięcie, dzięki czemu nie zostaną uszkodzone nawet w pomieszczeniach narażonych na silne promieniowanie słoneczne.

Listwy przypodłogowe chronią dolną część ściany przed zabrudzeniami, ale także przed gromadzeniem się kurzu i zanieczyszczeń w szczelinach przy ścianie. Mogą mieć funkcję maskującą, która zakryje różnego rodzaju fałdy, czy uszkodzenia, jakie powstały przy mocowaniu podłoża lub w wyniku jakiegoś wypadku. Ponadto stanowią praktyczne rozwiązanie przy ukrywaniu kabli i końcówek tapet.Sztukateria wewnętrzna poliuretanowa (nie gipsowa) - to również takie elementy jak:

- listwy gładkie i w ornamenty,

- obramowania,

- płaskorzeźby,

- wsporniki,

- kolumny i półkolumny,

- gzymsy gładkie, gzymsy w ornamenty,

- zwieńczenia nad okna i  drzwi,

- rozety gładkie i w ornamenty,

- łuki,

- wnęki,

- kasetony, profile ścienne i przysufitowe i inne elementy sztukaterii wewnętrznej - poliuretanowej.2. Sztukaterie stosowaną na zewnątrz


Do wykonywania ozdób na elewacji wykorzystuje się profile i elementy zdobnicze z twardego styropianu lub poliuretanu, pokryte warstwą utwardzającą, co sprawia, że profile te odporne są na zmienne warunki atmosferyczne a ich powierzchnia jest niezwykle twarda. Powłoka zewnętrzna ma delikatną porowatą strukturę imitującą naturalny wygląd piaskowca. Struktura taka ułatwia malowanie, zwiększa przyczepność i trwałość zewnętrznych powłok malarskich. W literaturze brak danych dotyczących emitowania szkodliwych dla zdrowia składników.

Elewacyjne elementy dekoracyjne typu lekkiego są łatwe w montażu i można je stosować na każdym materiale termoizolacyjnym. Do montażu używamy klejów do płytek ceramicznych z dodatkiem preparatu zwiększającego przyczepność i elastyczność lub kleju zalecanego przez producenta.www.musicfann.com


www.bhousedesain.com

www.bhousedesain.com

www.bhousedesain.com

www.nmc.be

www.czasnawnetrze.pl

www.dom.wp.pl

www.urzadzamy.pl

www.sztukaprostoty.com

http://www.decorsystem.pl

http://www.decorsystem.pl

www.akademiasztukaterii.pl
Montaż sztukaterii:
Montaż sztukaterii wewnątrz jak i na zewnątrz pomieszczeń jest łatwy i nie wymaga użycia specjalnych narzędzi. Wystarczy skrzynka uciosowa do przycinania elementów liniowych pod kątem oraz narzędzia do nakładania kleju bądź zaprawy. Ozdobę liniową (gzymsy, listwy), po przycięciu do odpowiedniej długości, dopasowujemy wstępnie "na sucho", a następnie pokrywamy klejem i dociskamy do podłoża.

Przy montażu cięższych detali np. rozet może zaistnieć konieczność podparcia lub mechanicznego zamocowania elementu do czasu stwardnienia kleju. Powierzchnie, do których kleimy elementy dekoracyjne nie mogą być pokryte farbą, czy tapetą. O sile zamocowania decyduje wtedy przyczepność tych powłok do podłoża, która jest z reguły znacznie mniejsza niż kleju do tynku. Ponadto farby lub tapety pod wpływem wilgoci zawartej w masie klejowej mogą się po prostu oderwać.Wybierając sztukaterię warto zastanowić się, w jakim stylu chcemy urządzić dane wnętrze oraz jaki sztukateria ma mieć charakter. Świetnie sprawdza się ona w różnego rodzaju wnętrzach pełniąc zarówno funkcje ozdobne jak i użytkowe (ukrycie kabli, montaż oświetlenia). Dziś sztukateria nie tylko zdobi wnętrze, ale daje możliwości ciekawego wyeksponowania np. obrazów, oświetlenia, luster, a pomalowana może być świetną ozdobą w pokoju dziecka.Jeżeli nie zależy nam na tym, aby uzyskać barokowy czy renesansowy styl warto z umiarem używać sztukaterii, tak by dodała wnętrzu smaku. Przy zastosowaniu zbyt wielu elementów sztukaterii możemy łatwo przesadzić, przez cos wnętrze może stać banalne i przeładowane detalami.

Jak Wam się podoba sztukateria we wnętrzach?

6 komentarzy:

 1. Taka sztukatria moze wygladac niezwykle urokliwie, ta geometryczna jest bombowa :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. :) tak, geometryczna jest świetna

   Usuń
 2. bardzo fajne inspirujące zdjęcia! jednak od geometrycznych wzorów wole te bardziej eleganckie i proste :) Świetnie wyglądają te jasne na tle ciemniejszych kolorów.

  Pozdrawiam i zapraszam również do siebie: www.homemade-stories.blogspot.be

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję. Sztukateria daje duże możliwości jeśli chodzi o urozmaicenie lub odświeżenie wnętrza.

   Usuń
 3. Trzy ostatnie aranżacje są przepiękne :)

  OdpowiedzUsuń