środa, 19 sierpnia 2015

Wnętrza: Urządzamy pokój dla niemowlaka     

     W dzisiejszym wpisie dowiecie się, na co zwrócić uwagę urządzając pokój dla niemowlaka. W czasie oczekiwania na pojawienie się nowego członka rodziny warto zastanowić się nad kilkoma zagadnieniami dotyczącymi pokoju dla niemowlaka:


1. Kolor: Wybór koloru ścian oraz mebli do pokoju dziecka jest bardzo szeroki. Nie musimy ulegać standardom i wybierać różowych kolorów dla dziewczynki i niebieskich dla chłopca. Myślę, że pokój, w którym kolory nie są dedykowane płci i wieku dziecka, będzie uniwersalny i bardziej dopasowany do rosnącego malucha. Bardzo ładnie prezentują się pokoje dla niemowlaków wykończone kolorami pastelowymi, szarościami oraz bielą. Do tego typu kolorów można dopasować dodatki w żywych barwach jak fioletowy, żółty, zielony, granatowy, które będą odpowiednie zarówno dla chłopca, jak i dziewczynki. Zwróćmy uwagę czy wybrane przez nas farby do pokoju niemowlaka mają atest Polskiego Towarzystwa Alergologicznego. Na jednej ze ścian można śmiało zastosować tapetę z motywem zwierzątek, roślin, czy postaci z bajek. Unikajmy urządzania pokoju dla dziecka w jednym kolorze lub używania mocnych kolorów na dużych płaszczyznach jak czerwienie, czy granaty. W otoczeniu takich barw dziecko może mieć trudności z wyciszeniem się. Jeżeli pokój niemowlaka znajduje się od strony północnej można go optycznie ocieplić poprzez zastosowanie koloru żółtego i pomarańczowego. Z kolei pokój po stronie południowej z reguły jest bardziej nasłoneczniony i możemy zrównoważyć go odcieniami błękitu.

2. Wyposażenie: Tak naprawdę niemowlę nie potrzebuje wielu mebli i przedmiotów. Wygodne łóżeczko, komoda na ubranka, półki z książeczkami i pluszakami oraz miejsce do przewijania i kąpania maluszka to praktycznie całe wyposażenie. Przed urządzaniem pokoju dla niemowlaka warto zastanowić się, które ze sprzętów będą nam potrzebne oraz w jaki miejscu je ustawimy, tak by opieka nad dzieckiem przebiegała bezpiecznie i sprawnie. 

- Przy wyborze łóżeczka dla niemowlaka, ważne jest, aby miało ono możliwość regulowania wysokości dna łóżeczka. Dzięki temu łóżeczko będzie zmieniać się z razem z dzieckiem, gdy to zacznie siadać i stawać o własnych siłach. Bardzo dobrym pomysłem jest wybranie łóżeczka, które posiada szuflady na dole na pieluchy, czy dodatkowy komplet pościeli. Jeśli przewijak będziemy stawiać na łóżeczku, powinno być ono stabilne i bezpieczne. Materacyk dla niemowlaka powinien być nowy, dzięki czemu dopasuje się do kształtu jego ciała. Warto zwrócić uwagę, z jakiego materiału jest wykonany oraz czy zapewnia odpowiednią wentylację, dzięki czemu dziecko nie będzie się w nim pocić. 

- Myślę, że poza typowym wyposażeniem jak przewijak, wanienka ze stelażem, czy łóżeczko, rodzicom może przydać się fotel, na którym będą mogli karmić niemowlaka oraz podnóżek, dzięki czemu będzie im wygodnie. 

- Mebelki do pokoju niemowlaka możemy kupić w komplecie lub wybrać tylko te, które aktualnie będą nam potrzebne. Ważne jest, by zrobić to odpowiednio wcześnie. Poza tym, że będziemy czekać na nie kilka tygodni, warto pamiętać o tym, że nowe meble mają specyficzny zapach, który z czasem powinien wywietrzeć.

3. Oświetlenie: Lampa zastosowana na suficie może dawać zbyt ostre światło i zbytnio oświetlać pomieszczenie. Pamiętajmy o tym, że niemowlę karmione jest również w nocy. Jeśli zastosujemy światło bardziej dyskretne, punktowe, będzie ono przyjemniejsze dla maluszka, który przebudził się w nocy. Oświetlenie takie warto zamontować w pobliżu przewijaka oraz o fotela do karmienia, tak by rodzice mogli w komfortowy sposób zajmować dzieckiem. Ciekawym rozwiązaniem są również małe lampki punktowe, które można przykleić do dolnych szuflad łóżeczka lub komody.

4. Materiały: Zarówno meble, podłoga, jak i wykończenie fotela powinny być wykonane z bezpiecznych materiałów, które łatwo utrzymać w czystości. Myślę, że dla odpowiedniej higieny w pokoju niemowlaka na podłodze lepiej sprawdzi się dywan niż wykładzina. Bardzo łatwy w utrzymaniu będzie ten z krótkim włosiem. Dywan zawsze można wytrzepać i wyprać w razie potrzeby. Pamiętajmy, że niemowlę często spędza czas na podłodze np. na macie i taki dywan będzie po prostu praktyczny.

5. Dodatki: Świetnymi dodatkami do pokoju dziecięcego są naklejki na ścianę, girlandy, poduszeczki, obrazki i zdjęcia.


www. temgallery.com

www.olpos.com

www.mom.me

www.dekrisdesign.com

www.annarborbiznews.com

www.homemie.com

www.blogs.babycenter.com
Który z pokoi najbardziej Wam przypadł go gustu?

6 komentarzy: